V lone malebných Tatier, v obci Važec, sa nachádza vzácny skvost ľudovej architektúry – Hálova drevenica. Tento drevený zrubový dom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prešiel nedávno rozsiahlou rekonštrukciou a opäť žiari v plnej kráse.
Láska na prvý pohľad
Ján Antonín Hála, významný český umelec, sa do Važca zamiloval na prvý pohľad. V roku 1925 si tu postavil vlastný zrubový dom, v ktorom prežil časť svojho života a čerpal inšpiráciu pre svoju tvorbu. Hála sa preslávil ako maliar rázovitej slovenskej dediny a života važeckého ľudu.
Požiar a obnova
Hálova drevenica prečkala aj veľký požiar v roku 1931, ktorý takmer úplne zničil Važec. Žiaľ, v auguste 2021 drevenicu zasiahol ďalší požiar, ktorý poškodil krov, šindľovú krytinu, strop a zadnú stenu. Zachované zostali pôvodné zrubové obvodové steny, výplne otvorov, pavlač a spodná stavba vrátane pivnice.
Znovuzrodenie pamiatky
Žilinský samosprávny kraj a Liptovská galéria P. M. Bohúňa sa pustili do obnovy kultúrnej pamiatky. Vďaka ich úsiliu drevenica opäť získala svoj pôvodný výraz. Pri rekonštrukcii boli použité aj lokálne materiály, ako napríklad hlina vykopaná v pivnici pod drevenicou. Drevené šindle boli vyrobené v Oravskej Polhore.
Etnografická expozícia pre verejnosť
V obnovenej Hálovej drevenici bude zriadená etnografická expozícia, ktorá bude prístupná verejnosti od 19. mája do polovice septembra, vždy vo štvrtok, piatok a sobotu od 10.00 do 15.00 hod. Návštevníci tak budú mať možnosť nazrieť do histórie tohto vzácneho ľudového domu a spoznať život važeckého ľudu, ktorý inšpiroval tvorbu Jána Antonína Hálu.
Kompletná rekonštrukcia drevenice si vyžiadala investíciu viac ako 150-tisíc eur, z toho 60-tisíc eur financoval Žilinský samosprávny kraj a zvyšok bol financovaný z poistnej udalosti. Hálova drevenica vo Važci je opäť pripravená privítať návštevníkov a ponúknuť im jedinečný pohľad do histórie a tradícií slovenského ľudu.
Zdroj: Pamiatkový úrad SR Foto: ŽSK, Zuzana Čechová-Beranová, KPU Žilina, HaZZ